وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tabligh


وقتی درد مشکلات به مغز استخوان می‌رسد

ضربان تنها مرکز جراحی قلب بروجرد در آستانه توقف/

 تعطیلی به سراغ مراکز درمانی هم آمد

بخش قلب بروجرد5

تنها مرکز جراحی قلب بروجرد به دلیل مشکلات مالی و عدم وصول طلب سه و نیم میلیارد تومانی خود از سازمان‌های بیمه‌گر توسط دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان در آستانه تعطیلی کامل قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، تنها مرکز آنژیوگرافی و جراحی قلب باز بروجرد واقع در بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان چند سالی است که به همت خیران و پزشکانی که بریده از تعلقات دنیایی به لبخند سلامت بیماران دلخوش کرده و لباس سپید خدمت بر تن کرده‌اند به‌سختی اداره می‌شود.

این مرکز درمانی و جراحی مشتمل بر بخش‌های سی‌سی‌یو، پست سی‌سی‌یو، آی سی و اتاق عمل قلب باز، دو واحد آنژیوگرافی، سیستم استریل و اتوکلاو، واحد پذیرش و ترخیص و درواقع مجموعه فوق تخصصی درمانی قلب است که در استان لرستان پس از مرکز جراحی قلب خرم‌آباد نمونه دوم و تنها مرکز جراحی قلب شهرستان بروجرد است که سالانه پذیرای بیماران بسیاری از شهرهای اطراف نظیر دورود، الیگودرز، ازنا و کوهدشت و شهرهای استان‌های هم‌جوار همچون ملایر و نهاوند است.

درمان و جراحی بیماران قلبی نخستین بار در بروجرد

این مرکز درمانی جراحی در سال 93 پس از یک وقفه بلندمدت درروند کاری خود به دلیل وجود برخی مشکلات از سوی مرکز استان مجدداً با تلاش متخصصان و خیران درمانی این شهرستان راه‌اندازی شد تا نشان دهد عزم راسخ شهروندان این دیار در پیمودن قله‌های ترقی توقف ندارد.

این واحد درمانی در همان گام نخست باهمت متخصصان بومی این شهرستان توانست با راه‌اندازی واحد آنژیوپلاستی گام مؤثری در درمان بیماران قلبی که تا پیش‌ازاین مجبور بودند برای اعمال جراحی قلب به شهرهای اطراف مراجعه کنند، بردارد.

راه‌اندازی و تجهیز واحد جراحی قلب باز آن‌هم برای نخستین بار در این شهر کوچک نوید کاری بزرگ در ارتقاء کیفیت خدمات درمانی این شهرستان بود تا ظرف سه سال گذشته نزدیک به 6 هزار آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی موفق و نزدیک به 150 مورد جراحی قلب باز با موفقیت در فضای کوچک این مرکز تخصصی انجام پذیرد.

کاهش هزینه اعمال جراحی در مرکز جراحی قلب بروجرد

پزشکان متخصص این مرکز درمانی و جراحی که شمار آن‌ها از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی‌کرد و هفت نفر آن‌ها از پزشکان قلب بروجرد بودند اینک بابیم و امید به آینده این مرکز درمانی فوق تخصصی که سنگ بنای آن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بیمارستان دولتی نهاده شده بود، اعمال جراحی با تعرفه دولتی انجام می‌دادند تا کاری کم‌نظیر در کشور را به نام خود ثبت کنند و هزینه‌های بالای درمانی قلب را برای بیمارانی که کابوس آن‌ها تأمین این هزینه‌ها بود به کمترین میزان کاهش دهند.

حالا مرکز جراحی قلب باز بروجرد به‌رغم تمامی خدمات خوب خود طی سه سال گذشته که توانسته است در کنار اقدامات درمانی برای 50 نفر نیز اشتغال‌زایی کند و بر اساس آمار بین 35 تا 50 درصد آمار فوتی‌های بیماران قلبی به دلیل نبود خدمات جراحی را کاهش دهد، این روزها با مشکلات فراوان افتان‌وخیزان به حیات خود ادامه می‌دهد و رو به تعطیلی کامل می‌رود تا بار دیگر بیماران قلبی بروجرد و شهرهای اطراف با خطرات ناشی از بیماری خود مواجه شوند.

امیر هوشیار مدیر مرکز آنژیوگرافی و جراحی قلب بروجرد در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم ماجرای مشکلات این واحد درمانی را که سبب شده امروز زنگ هشدار تعطیلی آن به صدا درآید شرح می‌دهد.

وی می‌گوید: تاکنون نزدیک به 10 میلیارد تومان در این مرکز جراحی و درمانی سرمایه‌گذاری شده و همچنان درحال‌توسعه خدمات برای ارائه به بیماران هستیم اما هزینه تجهیز و نگهداری دستگاه‌ها و در کنار آن لوازم مورداستفاده در چنین مراکزی بسیار بالا و گران‌قیمت است و دیگر توان اداره این مرکز با هزینه‌های شخصی خود را نداریم.

وی می‌افزاید: هزینه یک عمل جراحی قلب در پایتخت از 15 تا 50 میلیون تومان است اما در این مرکز تلاش شده با حذف دریافتی‌های فرعی و غیرمتعارف از مراجعین هزینه اعمال جراحی از 300 هزارتا حداکثر یک‌میلیون 300 هزار تومان کاهش یابد.

مدیر مرکز آنژیوگرافی و جراحی قلب بروجرد بیان می‌کند: تلاش شده به مراجعینی که توان پرداخت این هزینه را نیز ندارند با کمک متولیان درمانی این مرکز و ارجاع آن‌ها به مددکاری بیمارستان هزینه‌های اعمال جراحی از سوی مجموعه به آن‌ها بخشیده شده و بیمار بدون پرداخت مبلغی ترخیص شود.

وی میانگین ماهیانه هزینه‌های اداره این مرکز درمانی اعم از تجهیز و دارو و حقوق پزشکان و کارکنان را تا 600 میلیون تومان ذکر کرده و می‌گوید: سازمان‌های بیمه‌گر از سال 93 به بهانه‌های مختلف ازجمله تحمیل هزینه‌های درمانی سنگین در اجرای طرح تحول سلامت قادر به پرداخت تعرفه‌های درمانی خود نبودند و پرداختی‌های آن‌ها هر 6 یا 7 ماه عقب می‌افتاد و تا حدود 15 ماه پرداختی نداشتند.

درد مشکلات به مغز استخوان رسیده!

هوشیار می‌افزاید: متولیان و سرمایه‌گذاران این مجموعه تلاش کردند تا جایی که ممکن است با هزینه‌های شخصی خود این مجموعه را سرپا نگه‌دارند تا خدمات لازم را ارائه دهند اما مشکل از جایی شروع شد که متأسفانه دانشگاه علوم پزشکی لرستان که رأس هرم درمان استان است به‌رغم پرداخت این مطالبات توسط بیمه‌ها از پرداخت آن‌ها سرباز می‌زند.

وی از پیگیری‌های بی‌نتیجه با مسئولان مختلف می‌گوید تا اینکه حرفش به اینجا می‌رسد که "درد مشکلات به مغز استخوان رسیده" و تصریح می‌کند: پیش از فرارسیدن امسال سازمان‌های بیمه‌گر مبالغ قابل‌توجهی برای حوزه درمان به‌حساب دانشگاه علوم پزشکی لرستان واریز کردند و سهم این مجموعه درمانی نیز در میان این هزینه‌های واریزی بود اما دانشگاه پیش از عید نتوانست آن را به‌حساب ما واریز کند و روند پرداخت این مطالبه به فروردین‌ماه موکول شد.

مدیر مرکز آنژیوگرافی و جراحی قلب بروجرد مجموع مطالبات این مرکز از دانشگاه علوم پزشکی لرستان را سه و نیم میلیارد تومان اعلام کرده و بیان می‌کند: در اواخر ماه گذشته سند تخصیص این مبلغ برای چندمین بار طی دو سال گذشته از سوی واحد برنامه‌ریزی بودجه دانشگاه علوم پزشکی لرستان صادر شد تا واحد مالی پس از چند روز این مبلغ را به‌حساب مرکز واریز کند اما واحد مالی دانشگاه به‌صراحت گفت این پول صرف پرداخت دیگر بدهی‌های دانشگاه علوم پزشکی همچون کارانه پزشکان و حقوق کارکنان شده والان پولی در حساب برای پرداخت به این مرکز وجود ندارد.

وی گلایه می‌کند که مگر مهم‌تر از مراکز قلبی که باجان بیماران در ارتباط است و در صورت نداشتن هزینه قادر به خرید تجهیزات درمانی برای بیماران نیست و این امر سلامت شهروندان را تهدید می‌کند، وجود دارد که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و مسئولان استانی در این زمینه همت به خرج نمی‌دهند.

حالا سرمایه‌گذاران تنها مرکز جراحی قلب بروجرد که تا به امروز با هزینه‌های شخصی خود این مرکز را اداره کرده‌اند دیگر قادر به تأمین هزینه‌های آن نبوده و از سویی مطالبات آن‌ها نیز توسط دانشگاه علوم پزشکی بدون توجه به جایگاه این مرکز پرداخت نمی‌شود تا این مجموعه را با همه دستاوردهای مهم آن در خدمات‌رسانی به بیماران قلبی به دلیل مشکلات مالی در آستانه تعطیلی کامل قرار دهد.

ظاهراً مسئولان استانی و شهرستانی نیز نمی‌خواهند پیگیری مجدانه‌تری نسبت به احیای ضربان قلب این مرکز داشته باشند و آن را تا ورشکستگی کامل همراهی می‌کنند و حاضر نیستند نهیبی بر سر مقصران این ماجرا بزنند.

گزارش از الهام شاهدپور


طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: ضربان تنها مرکز جراحی قلب بروجرد در آستانه توقف،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 16 اردیبهشت 1396 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ