وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tabligh
مدرسه حافظ بروجرد

 

و کسب رتبه ممتاز کشوری

 

مدرسه حافظ بروجرد در سال تحصیلی 94- 95 مجری برنامه تعالی مدیریت مدرسه موفق به کسب رتبه ممتاز کشور شده همچنین دو سال متمادی کسب رتبه برتر آزمون های تیزهوشان و نمونه دولتی و فعالیت های فرهنگی هنری در سطح شهرستان بروجرد شد  که برای جواب به چرایی این موفقیت تصمیم گرفتیم  با "بهزاد سبزی کردعلیوند" مدیر مدرسه حافظ به گپ و گفتگو بپردازیم .

قبل از اینکه با ایشان به گفتگو بپردازیم همکارانشان یکی از خصوصیت های خوب وی را سختکوشی مداوم و عشق به تعلیم و تربیت دانش آموزان ذکر می کردند تا جایی که برخی از آنان می گفتند که ایشان بیش از 15 سال است برای آنکه بتواند اهداف آموزشی و پرورشی را به خوبی پیاده نماید بیشتر پرونده های مطالعاتی در بغل داشته تا فرزندانش را .

از دیگر خصوصیت های وی این است که بی شائبه و بدون هیچگونه قیدی همه تجربیات خودش را در اختیار تمامی همکارانش در سطح استان قرار می دهد.درابتدای مصاحبه از او خواستیم خودش را بیشتر به ما معرفی کند.

دارای مدرک تحصیلی  لیسانس آموزش ابتدایی با سابقه کاری 24 سال خدمت درآموزش و پرورش را دارم . از سال 1387 وارد مدرسه حافظ بروجرد شدم که در حال حاضر دارای 17 کلاس و 595 دانش آموز در دوره دوم ابتدایی می باشد . 

س : برنامه تعالی مدیریت مدرسه یعنی چه ؟ ج : بر آن است که با تکیه بر سند تحول بنیادین نگاهی تعالی بخش ، مدرسه محور ، مشارکت جو ، کیفیت مدار ، با تمرکز بر فرآیندهای مدیریتی نسبت به تعیین اهداف و طراحی برنامه های عملیاتی مدرسه اقدام کند .

س : اهداف اجرای برنامه تعالی در مدرسه شما چیست ؟ ج : زمینه سازی جهت دستیابی به استانداردهای آموزش مدیریت مدرسه ،  زمینه سازی جهت ارتقای کیفیت آموزش و پرورش مدرسه ، ترویج فرهنگ خودارزیابی ، افزایش انگیزه مدیریت و کارکنان مدرسه ، توسعه و تقویت مشارکت دانش آموزان ، کارکنان و اولیا در امر مدیریت و راهبری مدرسه.


س : ضرورت اجرای برنامه ی تعالی مدیریت چیست؟ ج : باید دانست که در قرن بیست و یک شیوه ی مدیریت مدارس جوابگو نیستند . ما برای جلب رضایت دانش آموزان جامعه و والدین مجبور به تغییر شیوه ی مدیریت هستیم.

مدیریت  مدارس ما بوفالویی است باید به مدیریت غازها تبدیل شود.اگر به جامعه ی عظیم بوفالوها توجه کنیم یک پیشرو دارند بقیه فرمانبرند اگر پیشرو سقوط کند کل دسته سقوط می کند.اما حرکت غازها بر عکس بوفالوهاست یک پیشرو دارند که به صورت مثلثی حرکت می کنند و در نوک پیکانند . وقتی خسته شد نفربعدی می آید و جای او را می گیرد . در این پرواز همه راهبر هستند همه می دانند و همه راه را می شناسند لذا همکاری و تعامل بین کارکنان مدرسه و مدیریت و مشارکت و همکاری ذینفعان اعم از دانش آموزان و اولیاء و افراد جامعه نیازمند است.   

از او پرسیدیم دلیل موفقیت دانش آموزان مدرسه را در چه می داند؟ وی پاسخ داد: حس تعامل و همکاری همکاران علی الخصوص تمامی کادر مدرسه اعم از معاونین مدرسه ، مربی بهداشت ، پرورشی ، ورزش ، اولیای دانش آموزان و ایجاد انگیزه در دانش آموزان مدرسه.

س : به طور خلاصه ماموریت مدرسه شما چیست ؟ ج : کسب شایستگی و اخلاق اجتماعی ، معرفت به خداوند استقرار نظام یاددهی و یادگیری براساس ساحتهای تعلیم و تربیت ، تربیت نیروی انسانی با نشاط ، خوش بین ، سالم و مثبت نگر ، فراهم ساختن زمینه دستیابی دانش آموزان به مراتبی از حیات طیبه.

س : در ادامه پرسیدیم چشم انداز مدرسه شما چیست؟ ج : کیفیت بخشی به فعالیت های جاری مدرسه ، کیفیت سنجی از فعالیت ها ، خلق ایده های سازمانی ، تجلی خلاقیت و نوآوری در درون مدرسه ، نظم در امور ، هدفمند شدن مشارکت جویی و عملگرایی ،  آموزش مبتنی بر برنامه و عمل ، ارتقای کرامت والای انسانی ، معلم اثربخش و خلاق و ایجاد فضای باطراوت و ایمن برای دانش آموزان ، استفاده از روش های نوین یاددهی و یادگیری ، توجه به آموزش پژوهش محور بجای آموزش حافظه محور ، پرورش دانش آموزان خلاق و نوآور ، افزایش میزان موفقیت در جشنواره ها و مسابقات علمی ، فرهنگی ، قرآنی و ورزش 

س : مفهوم چشم انداز از نظر شما چیست ؟ ج : چشم انداز دیدگاهی ست که نسبت به سازمان در آینده داریم.


س : مقدمات برنامه سالانه مدرسه شما شامل چه مطالبی است ؟ ج : نقاط  قوت شامل : وجود پشتیبانی های مالی و اجرایی ، داشتن فضای لازم فیزیکی جهت تحقق اهداف مدرسه ، وجود تجهیزات مورد نیاز در هر زمینه در آموزشگاه ، بالا بودن سطح علمی و فرهنگی دانش آموزان و اولیای آنها 

  نقاط ضعف : اختلاف فرهنگهای مختلف اجتماعی در بین دانش آموزان ، چرخشی بودن مدرسه با شیفت مخالف ، نداشتن آزمایشگاه ، عدم اختیار مدیر در انتخاب معلمین مدرسه ، عدم مشارکت بعضی از اولیاء در برنامه های مدرسه ، نبود انگیزه کافی در برخی ذینفعان جهت انجام برخی دستورالعمل ها

 فرصت ها : همکاری مناسب مدیریت آموزش پرورش با مدرسه ، وجود زمینه های مثبت کاری در جهت پیشرفت علمی ، برخوررداری از انجمن اولیا و مربیان و اعضای هیئت امنا علاقمند و قوی ، دید مثبت و ذهنیت خوب بیرونی و اولیاء و سایرین نسبت به عملکرد مدرسه ، وجود جو صمیمی بین همکاران ، استفاده از مشارکتهای مردمی.

تهدید ها : تهاجم فرهنگی ، حساسیت بیش از حد برخی اولیاء دانش آموزان قوی نسبت به قبولی از مدارس تیزهوشان ، وجود مسائل و مشکلات جدی (طلاق ، اعتیاد و اختلافات خانوادگی و ...) در بین بعضی از اولیاء دانش آموزان ، عدم توجه جدی بعضی از اولیاء دانش آموزان نسبت به وضیعت تحصیلی و یا غیبت درسی دانش آموزان ، نگرش نامناسب برخی از همکاران نسبت به فرآیند آموزش و پرورش.

س : استراتژی مدرسه شما چیست ؟ ج : پرورش روحیه مشارکت در فعالیت های گروهی و مذهبی ، پرورش روحیه نظم وانضباط ، افزایش کیفیت برون داده های مدرسه ، بهبود مدیریت و توسعه منابع انسانی ، توجه به آموزش پژوهش محور بجای آموزش حافظه محور ، توسعه علمی آموزش و پرورش دانش آموزان برای تربیت و رشد همه جانبه آنان ، تلاش در تربیت نسلی مؤمن ، فکور و کارآفرین 

س : فعالیتهای عمده مدرسه شما در اجرای برنامه عملیاتی کدامند ؟ ج : تحقق ارزش ها و آرمانهای متعالی و تلاش در بعد فرهنگی ، علمی ، اجتماعی 

س : برنامه سالانه شما به تایید چه کسانی رسیده است ؟ ج : شورای معلمان ، نماینده انجمن اولیا و مربیان ، شورای دانش آموزی و اداره آموزش و پرورش 

 س : برنامه سالانه مدرسه شما شامل چه محورهایی می شود ؟ ج : محورهای هشت گانه برنامه عملیاتی شامل : 1- استلزامات برنامه ریزی 2- توسعه توانمندی ها و مشارکت نیروی انسانی 3- استقرار نظام یاددهی – یادگیری 4- توسعه مشارکت دانش آموزان در مدرسه 5- توسعه مشارکت اولیا و نهادهای اجتماعی در امور مدرسه 6- ارتقاء سلامت ، تربیت بدنی ، پیشگیری و ایمنی 7- فعالیتهای مکمل ، فوق برنامه و پرورشی ( توسعه فعالیتهای پرورشی و فرهنگی ) 8- مدیریت امور اجرایی و اداری 

س : ساختار مدرسه بر چه اساسی است ؟ ج : براساس تعالی مدرسه

س : منظورتان از تعالی مدرسه چیست ؟ ج : تعالی عبارتست از کیفیت بخشی به فعالیتهای جاری مدرسه و کیفیت سنجی از آنها . تعالی راهیست به سوی روشنایی ، بهتر دیده شدن ، نظم در امور ، هدفمند شدن ، مشارکت جویی و عملگرایی 

س : برای ایجاد موفقیت های بیشتر در آینده چه انتظاری از مسئولین دارید؟ ج : ایجادانگیزه برای مدیران و دیگر کارکنان به منظور  بهبود عملکرد مدرسه .

س : انتظارات شما از اولیاء و دانش آموزان چیست ؟ ج : مشارکت دانش آموزان واولیاء در امر راهبری و مدیریت .

س : اهداف مدرسه شامل چیست ؟ ج : تربیت نسلی مؤمن ، فکور و کارآفرین ، آموزش مهارتهای علمی ، هنری به دانش آموزان ، آشنا نمودن دانش آموزان  با طرز تفکر درست و منطقی ،  پیشرفت نیروهای ذهنی ، اخلاقی و علمی دانش آموزان ، ایجاد عدات مطلوب در دانش آموزان و آشنا ساختن آنها با مفاهیم مسئولیت فرد نسبت به خانواده ، جامعه ، کشور و جهان ، ارج گذاشتن به میراث های ملی  ، افزایش معدل دانش آموزان ، افزایش میانگین نمرات ، افزایش میزان موفقیت در جشنواره ها و مسابقات علمی ، فرهنگی ، قرآنی و ورزشی ، مشارکت همه همکاران در غنی سازی و ارتقاء کیفیت مدرسه ، ایجاد مدرسه شاداب ، ترویج فرهنگ حجاب و عفاف ، پرورش قوه خلاقیت و ابتکارات دانش آموزان  


س : می توانید به برخی از رویکردهای  برنامه های تربیتی و درسی اشاره کنید ؟ ج : بلی رویکرد فطرت گرایی و توحیدی ، در این رویکرد دانش آموز امانت الهی و دارای کرامت ذاتی است ، فطرت الهی در وجود او نهفته است و قابلیت شکوفایی و فعلیت یافتن دارد . 

س: درارتباط با نقش معلم چه نظری دارید ؟ ج : معلم ( مربی ) در مسیر راه انبیاء و ائمه اطهار (ع)  ، اسوه امین و بصیر برای دانش آموزان است . زمینه ساز رشد عقلانی ، ایمانی ، علمی ، عملی و اخلاقی دانش آموزان است . راهنما و راهبر فرآیند یاددهی – یادگیری است و یادگیرنده و پژوهشگر آموزشی و پرورشی است . به طور خلاصه مؤثرترین عنصر در گزاره های تحول بنیادین برای تحقق ماموریتهای تعلیم و تربیت رسمی معلم است . 

س : در ارتباط با نقش مدیر مدرسه چه نظری دارید ؟ ج : مدیر بایستی معلمی مؤمن ، خلاق ، متعهد ، منعطف ، اهل فکر ، آینده نگر ، مشارکت پذیر ، راهبر تربیتی ، مدیر و مدبر دارای سعه صدر و صلاحیتهای حرفه ای باشد وی مسئولیت تأمین و توسعه محیط یادگیری را برای شکوفایی گرایش های فطری دانش آموزان ، مسئولیت خلق موقعیت های تربیتی وآموزشی ، انطباق یا تدوین ، اجرا و ارزشیابی برنامه های درسی و تربیتی را در سطح مدرسه برعهده دارد . او بایستی با برقراری روابط صحیح ، سازنده و پویا ، امکان درک و اصلاح مداوم موقعیت را برای کلیه عوامل (کارکنان و خانواده ها) و دستیابی به سازمان یادگیرنده فراهم سازد ، از اختیارات متناسب برای پاسخگویی و مسئولیت پذیری در کلیه امور مدرسه برخوردار است .

 از عوامل موفقیت مدرسه می توان به تقسیم کاری کلی بین همکاران ، که بعضی از آنان وظیفه ایجاد طرح و تولید محتوا را به عهده گرفته بودند و بعضی هم مستندسازی ، ولی در اجرا همه با هم همدل و همراه بودند .

 س : بنظر شما نکات کلیدی برای مدیریت یک کلاس درس چیست ؟ ج : همه دانش آموزان کلاس را در حد متوسط بدانیم و از آنها انتظار معجزه نداشته باشیم ، تنبیه در کلاس را از ذهنمان بیرون و تشویق را جایگزین کنیم ، با روش تدریس دیروز نمی توان دانش آموزامروز را برای جامعه فردا تربیت کرد ، نظم کلاس نتیجه تدریس خوب و تدریس خوب نتیجه طرح درس خوب است ، برای آنکه بر ذهن دانش آموز تسلط پیدا کنیم باید قبل از آن با رفتارخود به قلب دانش آموز تسلط پیدا کنیم ، تکالیف دانش آموز را طوری تعیین کرده که وسیله ای برای شوق به یادگیری آنها باشد نه تنبیه ، هرگز دانش آموزان را به کاری که نمی توانید تهدید نکنیم یا قول ندهیم ، دانش آموز برای فعال بودن در کلاس درس نیاز به محرک دارد تشویق نوعی محرک ، در وجود دانش آموزان ضعیف و شلوغ خوبی های آنها را تشویق کنیم ، در کلاس درس از شوخی های بیجا بپرهیزیم و در خور کلاس درس با دانش آموزان شوخی کنیم. 

 

س :درجهت جلب مشارکت اولیاء و استفاده از مهارتها و تخصص های ایشان چه اقداماتی انجام داده اید ؟ ج : با اجرای طرح پنجشنبه های پویا که عبارتست از : دعوت از مربیان و استادان دلسوز و متخصص در حیطه های فرهنگی ، هنری و مانند آن با حضور دانش آموزان در کلاس های تشکیل شده ما در راستای تشویق دانش آموزان قرآنیمان دست به تولید و ساخت یک مستند قرآنی زدیم با نام ( نورستان ) که زندگینامه یکی از قاریان برتر دبستان  "امیرحسین محبی "  است که در استان خوش درخشیده است که انشااله به زودی در کشور هم جایگاه خود را خواهد یافت .

با توجه به اینکه این مدرسه در یکی از اهداف تربیتی خود یعنی جذب فعالان قرآنی در رده سنی دوره دوم ابتدایی موفقیت های بسزایی کسب کرده است در نظر است انشااله سی دی قرائت قاریان برتر مدرسه حافظ را بزودی در دسترس عموم قرار دهیم . ضمنا از مهمترین عوامل موفقیت این مدرسه در طی سه سال متوالی کسب رتبه برتر آزمون های استعدادهای درخشان و آزمون های نمونه دولتی . ارتقای سطح علمی دانش آموزان و کاهش اضطراب و استرس آنان با برگزاری متوالی ده آزمون  گرفته شده مربوط به مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان در 9 ماه تحصیلی مدرسه می باشد .

در پایان این مصاحبه بهزاد سبزی کرد علیوند ( مدیر مدرسه حافظ ) از تلاش دانش آموزان ، سختکوش و اولیای محترمشان و با نثار سپاس به محضر همکاران ارجمند ش که شامل آموزگاران و کادر اجرایی مدرسه و انجمن اولیاء و مربیان و اعضای هیئت امنای مدرسه که بدون آنان هرگز موفقیت های بدست آمده محقق نمیشد تقدیر و تشکر فراوان نمود .

طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: مدرسه حافظ بروجرد و کسب رتبه ممتاز کشوری، مدرسه حافظ بروجرد، بهزاد سبزی کردعلیوند، دبستان حافظ، مدرسه حافظ،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ